18 maja 2024 roku członkowie Uczniowskiego Klubu Sportowego Wodniacy Garczyn zebrali się na przystani Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie aby uczcić piętnaście lat wspólnej pasji do żeglarstwa i sportów wodnych.

Uroczystość rozpoczęła się od podniesienia Bandery oraz przywitania gości – Wójta Gminy Kościerzyna, Burmistrza Miasta Kościerzyna, Zastępcy Burmistrza Miasta Kościerzyna oraz Dyrektora PCM Garczyn. Wszyscy zaproszeni przekazali na ręce Pana Prezesa Krzysztofa Małka pamiątkowe tablice, które już niebawem zawiną na ścianach naszej przystani. Najważniejsi tego dnia byli jednak Wodniacy – dzieci, rodzice, żeglarki i żeglarze, którzy zdecydowali się razem powspominać działalność Klubu.

Po oficjalnej części dnia rozpoczęła się część stricte wodniacka – najpierw chętni spróbowali swoich umiejętności kajakarskich w wyścigu z czasem dookoła „Wyspy Miłości”. Wiosłowanie nie było łatwe, bo trzeba się było zmierzyć z silnym wiatrem i sporą falą, a w tych trudnych warunkach najlepiej poradził sobie Jakub Kwidziński.

Kolejnym punktem planu były Regaty Pokoleń Garczyńskich. Pięć załóg zmierzyło się w naszej tradycyjnej formule z przesiadaniem na pięciu jachtach klasy PUCK. Wiatr o sile 3-5B, dosyć porywisty i zmienny jak na Garczyn przystało pozwolił wszystkim uczestnikom na sprawdzenie swoich umiejętności, a z tego pojedynku zwycięsko wyszedł Grzegorz Formela z załogą w składzie Justyna Kurszewska, Olga Szarmach i Waldemar Klamann. Drugie miejsce zajęli Łukasz Małek, Zofia Grzyb, Julia Ostrowska, Wiktoria Eron i Szymon Plata, a podium zamknęła załoga w składzie Marlena Jażdżewska, Celina Rosińska, Julia Lindstedt, Marta Górna, Karol Górny.

Jako że Wodniak to zdolny człowiek i dużo umieć musi, rozpoczęliśmy sprawdzanie kolejnych umiejętności żeglarskich. W pojedynku węźlarskim zwyciężyła Julia Gralka, śrubkowanie najlepiej opanował Paweł Dorawa, w rzucie rzutką do celu szans pozostałym nie dał Szymon Plata, a tor SUP najszybciej pokonała Zofia Schütz.

Po wymagających konkurencjach wszyscy zawodnicy zebrali się na posiłku i mieli okazję powspominać różne wydarzenia z życia Klubu podczas wspólnego oglądania prezentacji fotograficznej najważniejszych chwil z naszej historii. Na zakończenie wszyscy obecni otrzymali pamiątkowe dyplomy i piny i bawili się wspólnie przy ognisku prawie do świtu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność, szczególnie najmłodszym i ich rodzicom, a także tym którzy pomogli w organizacji całej imprezy. Jesteście najlepsi!

XV lat minęło…