21 września o godz. 10.00 na przystani Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie odbędzie się uroczystość wodowania i nadania imienia nowej jednostce szkoleniowej – STS Antek. Jacht został od podstaw zbudowany przez członków Uczniowskiego Klubu Sportowego „Wodniacy Garczyn”, którzy nadając mu imię postanowili uczcić pamięć wieloletniego instruktora żeglarstwa, zmarłego wcześniej w tym roku, Antoniego Perzyny.

Przygoda z budową jachtu typu mały trener rozpoczęła się w październiku 2010 roku, kiedy to na zaproszenie UKSu „Wodniacy Garczyn” przystań Powiatowego Centrum Młodzieży odwiedził konstruktor tej łódki Norbert Patalas. Dzięki jego zgodzie członkowie UKSu, pod wodzą trójki głównych budowniczych – Grzegorza Formeli, Wojciecha Cyrzana i Karola Kujacha – mogli wziąć się do pracy i po trzech latach będzie można podziwiać jej efekty. Mały trener jest jachtem żaglowym typu kecz bermudzki (dwa maszty, trzy trójkątne żagle), którego głównym przeznaczeniem jest szkolenie dzieci i młodzieży. „Antek” będzie największą jednostką pływającą obecnie po jeziorze Garczyn – ma ponad 7 metrów długości i około 20m2 ożaglowania, a także jest przystosowany do napędu wiosłowego i silnika zaburtowego.

Nadając nowej jednostce takie imię Członkowie UKS „Wodniacy Garczyn” zdecydowali się uczcić pamięć zmarłego niedawno członka garczyńskiej braci żeglarskiej Antoniego Perzyny. „Antek” będzie jachtem przeznaczonym głównie do celów szkoleniowych i tak jak jego imiennik ma pomóc młodzieży w kształtowaniu charakteru i zdobywaniu nowych umiejętności. Pan Antoni był od wielu lat związany z Garczynem jako instruktor żeglarstwa i wychowawca, ale działał również na terenie całego kraju, będąc między nauczycielem czy zawodnikiem i trenerem klubów siatkarskich. 

Uroczystość nadania nowej jednostce imienia Pana Antoniego, który dla Garczyniaków na zawsze pozostanie Antkiem, odbędzie się na przystani Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie w sobotę, 21. września, o godzinie 10.00. Uroczystość swoją obecnością zaszczyci wdowa po Panu Antonim, Pani Ewa Perzyna, która zostanie matką chrzestną nowej jednostki. 

21. września to dzień wyjątkowy również pod innym względem. Na ten dzień przypada 5. rocznica powstania Uczniowskiego Klubu Sportowego „Wodniacy Garczyn”. Z tej okazji bezpośrednio po uroczystości nadania imienia nowej jednostce, rozpoczną się VII Regaty o Puchar Admirała, czyli wewnętrzne klubowe regaty „Wodniaków”, które zamykają sezon żeglarski na jeziorze Garczyn. Wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w wodowaniu i regatach serdecznie zapraszamy na przystań w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie. 

 

5-lecie Wodniaków i nadanie imienia nowemu jachtowi szkoleniowemu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *